Hráme sa: Diabolský profesor a Citadela času

19.08.2018

Spojte sily a zachráňte najcennejšie artefakty sveta skôr, ako ich Diabolský profesor navždy uväzní vo svojej CITADELE ČASU.

Rada by som tvrdila, že môj manžel je rovnaký fanatik do hier ako ja, no nie je to tak úplne pravda. Sú chvíle, keď aj on chce mať čas len pre seba a vtedy povolávam na pomoc sestru, ktorá zdieľa moje nadšenie z hier a rovnako ako ja, miluje ten pocit, keď prvý raz otvoríte krabicu s novou hrou...to vzrušenie, keď sa preberáte hernými komponentami, keď chytáte do ruky pravidlá hry a ponoríte sa do iného sveta. Lebo tak to cítime. Dobrú hru spoznáte vtedy, keď vás vtiahne do deja a nepustí, kým nie je rozhodnuté o víťazovi.

Presne takou hrou je aj novinka od vydavateľstva Blackfire - Diabolský profesor a Citadela času.

Ide o kooperatívnu hru, v ktorej hráči vystupujú v úlohe záchrancov artefaktov. Tie ukradol Diablský profesor a uložil ich vo svojom tajomnom hrade. Postupne prechádzate miestnosťami hradu, otvárate jedny dvere za druhými, pátrate po artefaktoch a snažíte sa vypínať spínače nástrah, ktoré si profesor pripravil na ochranu svojich pokladov. Hra je o to ťažšia, že postava profesora nie je statická, ale pohybuje sa súčasne popri hráčoch po hrade a snaží sa zabrániť im v plnení ich poslania.

diabolský profesor a jeho tajné laboratórium
diabolský profesor a jeho tajné laboratórium

Prvý kontakt s hrou

Musím priznať, že na túto hru som sa veľmi tešila. Zaujal ma námet hry  i jej veľmi lákavé grafické spracovanie. Herný plán tvorí nákres jednotlivých miestností hradu "vypiplaný" do detailov od nábytku, rôznofarebných podláh až po pavučiny v pivnici. Všetko pôsobí krásne realisticky, až máte pocit, že sa naozaj nachádzate v temnom hrade a za sebou počujete ozvenu krokov diabolského profesora.

herný plán
herný plán


Študujeme pravidlá hry

Pravidlá hry, nazvané tiež Sprievodca misiou sú jedenásť stranovou príručkou, ktorá veľmi zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje podstatu jednotlivých ťahov hráčov i profesora, spôsob deaktivácie spínačov a získavania pokladu. Text je bohato dopĺňaný názornými obrázkami, takže s pochopením pravidiel nebol problém.

Každý hráč vystupuje ako jeden z piatich dobrodruhov snažiacich sa zachrániť slávne artefakty zo sídla diabolského profesora. 

Karty postáv
Karty postáv

Ťah hráča predstavujú akcie. Sú to jednak pohyb - presun po miestnostiach hradu, otváranie dverí,  deaktivácia zabezpečovacích systémov alebo záchrana pokladu. Zároveň má hráč právo zahrať špeciálnu akciu z karty akcií alebo z karty postavy. Po každom ťahu hráča, sa hádže kockami profesora, aby bolo zrejmé, čo vykonal profesor v danom ťahu. Ten sa jednak pohybuje po hrade, zapína vypnuté snímače, okolo ktorých prešiel a zatvára dvere v miestnostiach, v ktorých sa nachádzal. Na záchranu každého artefaktu je presne určený čas. Ten je zapísaný na kartičke artefaktu. Akonáhle sa hráčom nepodarí v danom čase poklad zachrániť, premiestni sa medzi Stratené poklady. V momente  keď jedna strana (profesor vs. hráči) získa štyri poklady, hra končí. 

žetón pokladu
žetón pokladu

Ide sa hrať! 

Už viac krát sa nám stalo, že hra, ktorá mala jednoduché pravidlá nás doslova šokovala svojou náročnosťou, čo sa víťazstva v hre týka. Náš prvý pokus prekonať profesora skončil debaklom v pomere 4:1 v prospech profesora. Kládli sme si otázku: "Čo robíme zle? Vynechali sme nejaké dôležité pravidlo?" Ťažko sa priznáva, že nás porazila hra sama, obzvlášť, keď to nebola zďaleka prvá kooperatívka, ktorú sme hrali. Hneď na druhý deň sme dali druhý pokus, opäť neúspešne, tentoraz nám to profesor natrel so skóre 4:3. Profesora sa nám podarilo poraziť až na tretí pokus, aj to veľmi tesne 4:3 pre nás. 

Po odohratí viacerých hier môžem povedať, že víťazstvo v tejto hre naozaj nie je jednoduché. Vyžaduje si dokonalú spoluprácu, všetci hráči musia ťahať za jeden povraz, každá sebemenšia chyba je profesorom nemilosrdne potrestaná. Ďalší dôležitý element, ktorý má vplyv na víťazstvo, je náhoda. Ak vám nepraje šťastie v hode kockami, ktoré určujú pohyb profesora, poriadne sa zapotíte, aby sa vám podarilo zachrániť požadované štyri artefakty a je dosť možné, že sa vám to skrátka nepodarí.

Náš názor

Profesor nám to v tejto hre natrel oveľa viac krát, ako sme boli zvyknuté. Napodiv to nepôsobilo demotivujúco. Práve naopak. Po prvých dvoch hrách som zaspávala a rozmýšľala, čo urobiť inak, s akými postavami je lepšie hrať, aké ťahy využívať...skrátka nedala mi tá hra pokoj. Musela som ju pokoriť, nech sa deje, čo sa deje. A keď sa to konečne podarilo, boli sme fakt šťastné. Lebo to víťazstvo bolo ťažké a zaslúžené. Je skvelé, že sme natrafili na hru s primeranou náročnosťou, ktorá vám víťazstvo nedaruje a každá nová hra je jedinečná, pretože nikdy neviete, ako vám profesor bude komplikovať vaše snaženie.

Ak máte radi výzvy, ak vám nevadí, že nie vždy v hre vyhráte, Diabolský profesor a Citadela času je tou pravou hrou, ktorou si spestríte popoludnie či večer s priateľmi. Je príjemne hrateľná aj vo dvojici, takže pokojne si ju môžete zahrať aj s partnerom.


Stručné hodnotenie:

+ zaujímavý námet

+ krásne grafické spracovanie

+ primeraná dĺžka hracej doby (30-45 min.)

+ ideálne pre páry

+ hra vás stále drží v napätí

- kvalitné prevedenie herných komponentov by bolo dokonalé, keby boli figúrky postavičiek zhotovené z plastu, ako je tomu u niektorých iných hier

- aj keď je hra odporúčaná od osem rokov, posunuli by sme vekovú hranicu na 12+, najmä kvôli náročnosti premyslenia každého ťahu, pretože na záchranu artefaktov je vyčlenené naozaj málo času a nie je priestor na omyly

Pridajte sa k nám na facebooku: https://www.facebook.com/mamihrajsasnami/ 

© 2018 Mami, hraj sa s nami! Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!