Hráme sa: Pozvedněte číše

28.01.2019

Pozor na to, čoho sa chystáte napiť!

Máloktorá detská hra deti nadchne viac, ako hry deťom "neprístupné". Akonáhle vyslovím kúzelnú formulku: "Tá hra je len pre dospelých", v momente zbystria a otvárajú krabicu. Inak tomu nebolo ani u hry Pozvedněte číše. 


Odporúčaný vek: 14+

Počet hráčov: 2 - 12

Herná doba: 30 min.

A tak, kým oni rozkladali herné komponenty, ja som študovala našťastie vcelku stručné pravidlá (8 strán).

Celá hra sa odohráva v kráľovstve Otrávia, kde ku kráľovskému stolu zasadá šľachta odhodlaná chopiť sa moci zákerným, no v Otrávii celkom bežným spôsobom - otrávením kráľa i vlastných sokov. K tomu, aby sa vám to podarilo budete potrebovať okrem prefíkanosti tiež výborné pozorovacie schopnosti, nakoľko ustrážiť si vlastnú čašu a vyhnúť sa tej otrávenej je úloha hodná kráľa.


Pri hre šesť a menej hráčov obdrží každý vlastnú čašu. Pri väčšom počte hráčov hrajú viacerí hráči spoločne, spravidla v dvojiciach. Čaše sa označia farebnými táckami (krúžkami) a uložia doprostred stola do tvaru kruhu. Hráči následne obdržia 3 žetóny vína, 2 jedy a 2 protijedy, tie budú v priebehu hry vhadzovať do čaší. Potom do hry vstupujú karty postáv (kráľa Kobru a ostatných šľachticov a osôb pozvaných na hostinu). Každá postava má špecifickú schopnosť, o ktorej sa hráči na začiatku hry navzájom informujú. Akonáhle je takto hra pripravená, je potrebné ešte urobiť posledný krok - rozdanie kariet cieľov - zobrazujúcich šľachtický rod, ktorý má hráč za úlohu otráviť.

Hurá, základ dvornej etikety máme za sebou, môžeme začať hodovať! 

Kráľovská hostina pozostáva z troch chodov, každý chod má niekoľko kôl, počas ktorých hráči vykonávajú svoje akcie (až 2 akcie/hráč).  

Druhy akcií:

1/ Nalievanie do čaše (vloženie niektorého žetóna do ľubovoľnej čaše, ideálne tak, aby to súperi nevideli)

2/ Nahliadnutie do svojej čaše (čašou hráča je vždy čaša, ktorá sa práve nachádza pred ním, bez ohľadu na farbu prúžku)

3/ Otočenie čaší - o jednu pozíciu po alebo proti smeru hodinových ručičiek

4/ Zámena - výmena vlastnej čaše so súperom

5/ Prípitok - znamená ukončenie kola

6/ Vynechanie ťahu

Každé kolo končí prenesením prípitku. Hráči sa chopia svojich čaší a prehliadnu ich obsah.  Žetóny vína odložia bokom, nezohrávajú žiadnu úlohu. Každý jed neutralizujú protijedom (ak sa v čaši nachádza). Keď v čaši ostane jed, na ktorý hráč nemá protijed, je otrávený. V opačnom prípade, ak ostane protijed (resp. nezostane ani jed, ani protijed), hráč prežil.

Nasleduje bodovanie kola, v ktorom hráči získavajú žetóny víťazných bodov za prežitie chodu bez ujmy, za splnenie cieľa (otrávenie konkrétneho hráča) a bonusové body. 

Po treťom kole hráči odhalia svoje víťazné body a ten, kto získal najviac víťazných bodov, sa stáva nástupcom kráľa a chopí sa ako víťaz hry vlády nad Otraviou.

Ale len do najbližšej hostiny, pretože na jeho miesto si už brúsia zuby ďalší záujemcovia!


Stručné hodnotenie:

+ škodiaci element  je ťažiskovým princípom hry a ten my naozaj môžeme 

+ viacero variantov hry (vrátane variantu pre 2-3 hráčov či 7-12 hráčov)

+ karty postáv a ich špecifické schopnosti dodávajú hre ďalší zaujímavý rozmer a dokážu pekne zamotať priebeh hry

- najväčší úspech zožal  základný herný variant. Variant pre 2 - 3 hráčov sa hrá bez kariet postáv, ktoré dodávajú hre ten správny "šmrnc" a bez nich už to skrátka nebolo ono. I keď je pravda, že pri hre bez kariet hru dokážete hrať s oveľa mladšími hráčmi (5 - 6+,).


EŠTE NIE STE S NAMI NA FACEBOOKU? PRIDAJTE SA K NÁM a majte nové články vždy po ruke:

https://www.facebook.com/groups/269760060358732/

 

© 2018 Mami, hraj sa s nami! Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!