Hráme sa: Memoarrr!

10.08.2018

Pirátska pamäťová "kartovka" jednoduchšia a zábavnejšia ako pexeso.


Keď som bola malá, pripadalo mi, že prázdniny nejako zázračne letia a sotva začali, už zasa musíme ísť do školy. Teraz, ako mama, beriem prázdniny úplne inak. Riešime, aký program deťom urobiť, kto s nimi bude, keď sme my v práci. Plánujeme každý jeden deň vopred a ja mám pocit, že tie prázdniny sú snáď nekonečné. 

Ak aj vy už zúfalo hľadáte inšpiráciu, ako deti zabaviť a zo všetkého najviac nenávidíte vetu: "Mami, ja sa nudím.", určite vám padne vhod táto recenzia na novinku od vydavateľstva Mindok - kartovú hru Memoarrr!

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2 - 4


Memoarrr! je kartová hra určená predovšetkým pre malých hráčov. Má jednoduché pravidlá a herným princípom pripomína pexeso. 

Drobná krabička ukrýva tri druhy kariet štvorcového tvaru. Karty hracieho poľa sú z rubu šedé, z lícu s obrázkom zvieraťa (tučniaka, chobotnice, korytnačky, mroža a kraba) na farebnom pozadí (ružové kvety, láva, zelené listy, more či piesok). Tie sa rozmiestnia do mriežky 5*5 kariet, pričom zo stredu hracieho poľa sa vyberie jedna karta a namiesto nej sa umiestnia karty so symbolom pokladu (z rubovej strany majú rubíny) a na ne karty so sopkou. Počet kariet so sopkou závisí od počtu hráčov. Vždy sa umiestni o jednu kartu menej, ako je hráčov.

Po tom, ako som prečítala pomerne krátke pravidlá, rozkladáme, tentoraz s oboma drobcami (3r. a 5r.) karty, umiestňujeme poklad a naň 2 sopky, keďže hráme v trojici.

Základné pravidlo znie: Každý  hráč musí otočiť jednu kartičku, pričom vždy musí novootočená kartička nadväzovať na kartu pred ňou, buď symbolom zvieraťa, alebo farbou pozadia. 

Príklad: Prvá karta je korytnačka s pozadím piesku, na rade je Tomi, otáča chobotnicu s lávou. Karta nenadväzuje na poslednú otočnú (korytnačka na piesku) ani v jednom z kritérií, Tomi vypadáva a berie si kartu so symbolom sopky. 

Nasleduje Maťko. Ten otočí kraba s lávou. Karta nadväzuje na chobotnicu s lávou a kolo pokračuje ďalej, až kým nevypadne hráč, ktorý si zoberie posledný symbol sopky, v našom prípade to bolo rýchlo, keďže sme hrali len traja. 

Hráč, ktorý ostáva posledný v hre, získava prvú kartu s pokladom. 

V ďalšom kole sa karty znova otočia a hrá sa s rovnakým postupom, až po získanie pokladu. Hra končí v momente, keď je získaná posledná truhlica s pokladom.

Následne hráči otočia svoje karty s pokladom a z lícovej strany majú znázornené rubíny. Ten, kto získal najviac rubínov, stáva sa víťazom hry. 

Ako sa nám hralo? Neuznávam princíp, že deti treba nechať vyhrať. Nehovorím, že ich beriem ako rovnocenných spoluhráčov, ale chcem, aby si víťazstvo zaslúžili, potom si ho omnoho viac vážia. A tak sme hrali naplno. Žiadne ústupky v pravidlách. Priebežne sa každému darilo získať truhlice s pokladom. Maťko hral viac na náhodu, starší Tomáško  rozmýšľal nad tým, kde sa aká karta nachádza. Viac zapájal pamäť. Na záver hry som mala o kartičku s pokladom viac, ako môj prvorodený, no ukázalo sa, že on mal šťastie na kartičky s rubínmi vo väčšej hodnote a napokon hru vyhral. 

Hru hráme už pár týždňov takmer denne, zatiaľ sa nám nezunovala. Najmladší člen sa začína viac sústrediť na pamätanie polohy, tej - ktorej karty, keďže chce brata poraziť. 

Pár slov na záver... 

Priznám sa, že som dlhšie hľadala hru, ktorú by sme si mohli zahrať celá rodina. Od trojročného Matejka, cez päťročného takmer predškoláka až po tatina. Takú, aby mala primeranú hernú dobu, ktorú drobec zvládne "obsedieť" a ľahko pochopiteľné pravidlá, aby Maťko nemusel byť len prizerajúci (alebo hrajúci s asistenciou), ako tomu je u mnohých iných hier. 

MEMOARRR! ma milo prekvapil, pretože splnil moje očakávania do bodky.  Môže byť použitý ako predpríprava na pexeso, ktorému naši chlapci akosi stále neprišli na chuť. Ale tak hádam aj to príde časom... (a ak nie, nič sa nedeje, hlávky trénujeme inými hrami).


Stručné hodnotenie:

+ krátka herná doba

+ vhodné aj pre menších hráčov (aj keď je odporúčaný vek 6+, v pohode zvládajú deti od 3 rokov)

+ praktické balenie

- ak by boli kartičky z tvrdeného kartónu, hra by bola ideálna aj pre hráčov, povedzme 3+ či 4+. Pre vekovú kategóriu odporúčanú výrobcom (6+) už hádam použitý materiál bude postačujúci

Pridajte sa k nám na facebooku a sledujte všetky naše recenzie a novinky zo sveta spoločenských hier https://www.facebook.com/mamihrajsasnami/ .

© 2018 Mami, hraj sa s nami! Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!