Hráme sa: Dog Royal

12.01.2019

Vytunované Človeče - nečloveče pre dospelých.

Sme už tak trochu rozmaznaní stolovkami. Niekedy mi stačí pozrieť na krabicu, prečítať čo - to z opisu hry a dokážem hru zavrhnúť ako nezaujímavú. A potom sa stane niečo, čo ma prinúti opäť prehodnotiť svoje kritéria výberu "dobrej hry".

Dog Royal je jednou z hier, ktoré by boli odsúdené na zabudnutie, keby nešlo o hru, ktorú k nám priviezla dôležitá návšteva zo Švajčiarska. Ako správni hostitelia sme s ochotou hru rozložili a nechali si vysvetliť pravidlá, ktoré boli vďaka nemeckej verzii hry len v nemčine, taliančine a francúzštine.

Herný plán i hlavný princíp hry pripomína človeče, no to je asi tak všetko, čo majú tieto hry spoločné. Herný plán je obojstranný - z jednej strany je hra pre štyroch hráčov, z druhej pre šiestich.

Každý hráč hrá so štyrmi figúrkami, tie sú narozdiel od človeče rozdielne vysoké a majú aj rozdielne schopnosti - najvyšší Kráľ (môže sa pohybovať maximálne o sedem políčok),  Rytier (môže sa pohybovať cez pole domčeka, aj keď na ňom stojí figúrka domáceho hráča, čo iné figúrky nemôžu), Občan (môže sa presúvať po hracom pláne z políčka s klobúkom až na ďalšie voľné políčko s klobúkom), Šašo (na ceste do domčeka si hráč môže odpočítať až dve hodnoty z karty tak, aby sa mohol ukryť do domčeka).

Poďme ale k priebehu hry. Zásadný rozdiel spočíva v ťahoch hráčov.  Tí sa nepohybujú pomocou hodu kockou, ale prostredníctvom kariet, hra ich obsahuje celkom 110 a majú rôzne funkcie. Niektoré stanovujú presné číslo, o ktoré sa hráč môže posunúť, Karty so šípkou umožňujú nastaviť si postavičku z domčeka na štartovacie pole. Zaujímavý efekt majú karty zobrazujúce symbol +/- 4, kedy sa hráč môže rozhodnúť či postúpi o 4 polia vpred, alebo vzad (karta výhodná najmä ak si nastavujete na štart Kráľa - najpomalšiu figúrku zo všetkých. Touto kartou ho viete presunúť hneď na začiatku ťahu tesne pred cieľový domček). 

Ďalej môžete natrafiť na karty umožňujúce napr. zopakovať ťah predchádzajúceho hráča, prisunutie k najbližšie sa nachádzajúcemu hráčovi, výmenu pozície vlastnej figúrky so súperovou či výber jedného zo siedmich čísel, o ktoré sa chce hráč posunúť. Typov kariet a možností taktizovať je mnoho, no cieľ je jeden, teda pre tých zákernejších (ha-ha) dva : 1/ dostať všetky svoje figúrky ako prvý do domčeka 

                                                         2/ nemilosrdne vyhadzovať figúrky súperov

Ak by sa Vám hra Dog Royal na potulkách svetom či internetom dostala do rúk, rozhodne nad ňou nemávnite rukou, ako sme to chceli urobiť my. Má totiž svoje čaro. Je pomerne jednoduchá na vysvetľovanie, ponúka priestor na taktizovanie a naozaj veľkú možnosť škodiť protihráčom, nielen vyhadzovaním figúrok, ale i ich blokovaním, pretože figúrka menšia nesmie preskočiť väčšiu (vyššie postavenú autoritu), ani ju vyhodiť.  takže šikovne postavený kráľ môže zablokovať súperov aj na niekoľko kôl bez strachu, že ho vyhodia.

Hra Dog Royal vám príde vhod ako príjemný, no rozhodne nie priľahký oddych od náročných hier,  ktoré vyžadujú dlhšiu hernú dobu a veľkú sústredenosť na zdĺhavé pravidlá a kvantá herných komponentov (pri všetkej úcte k nim). U nás ju vyťahujeme vždy keď sme "premaškrtení", lebo aj toho najlepšieho kremeša sa človek obje a vedy dobre padne aj babkina štrúdľa :). A tým končím dnešné filozofovanie a rovno sa vrhnem na stručné hodnotenie hry: 

Stručné hodnotenie: 

+ veľa typov kariet umožňujúcich rôzne druhy pohybov, hráč musí dobre zvoliť ťahy jednotlivými figúrkami tak, aby mal čím ťahať do konca kola, ak nemôže využiť žiadnu z kariet, musí ich odhodiť a v danom kole už nehrá. Zároveň musí, najmä ak hrá len jednou figúrkou, dávať pozor, aby mu na záver nezostali karty s vysokými číslami, pretože narozdiel od Človeče, v Dog Royal, ak mu prevyšujú hodnoty na karte počet políčok potrebných na skrytie v domčeku, musí urobiť ďalšie kolečko po hracom pláne a nie čakať na príslušnú kartu s potrebnou hodnotou. 

+ každá figúrka má osobité schopnosti  a "silu"

+ vcelku jednoducho pochopiteľný princíp hry

+ hra spájajúca generácie

- dostať ju zatiaľ len mimo SR s pravidlami v nemčine, taliančine či francúzštine 

Pridajte sa k nám na facebooku: https://www.facebook.com/groups/269760060358732/

© 2018 Mami, hraj sa s nami! Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!