Hráme sa: DODELIDO

23.07.2018

Vojna s kartami, v ktorej ide o sekundy!

Užívam si leto. Vlastne už len pár dní, ktoré mi ostávajú, kým znova, po päťročnej prestávke a dvoch deťoch, nastúpim do pracovného kolobehu. Počasie sa nám umúdrilo a teším sa, že sa nenaplnilo dedove konštatovanie: "Už je po lete", ktorým straší od polovice júla. Rozkladám deku na trávniku. Tú starú, s ktorou sme ešte ako deti chodili na priehradu a hrali na nej sedmové karty. Chlapci pribehnú ku mne a zvedavo nakúkajú do krabičky s hrou DODELIDO.

DODELIDO je horúca novinka od Blackfiru a keďže nás zatiaľ žiadna hra z tohto úžasného vydavateľstva nesklamala, veríme, že DODELIDO bude rovnako kvalitná hra, ako všetky, ktoré doma máme.

Odporúčaný vek: 8+

Počet hráčov: 2-6

Základom hry je vyhadzovanie kariet z kôpky, ktorú má každý hráč pred sebou bez toho, aby videl, aké karty v nej má. Karty sa vyhadzujú na tri kopy. Po tom, ako hráč kartu odhodí, musí zahlásiť aktuálny stav kariet na vrchu kôpok. Ak sa stretnú karty rovnakej farby, hlási farbu, napr. ŽLTÁ! Ak sa stretnú karty s rovnakým druhom zvieraťa, hlási napr. TUČNIAK! Ak sa stretnú dve karty s rovnakou farbou a zároveň dve s rovnakým zvieraťom, zvolá: "DODELIDO!" Osobitné pravidlá platia pre kartu s korytnačkou, tam hráč musí povedať: "EHM" za každú korytnačku, ktorá padla a pri krokodílovi zasa musia čím skôr rukou buchnúť po karte s krokodílom. 

Hráč, ktorý pravidlá poruší či už zlým hlásením, alebo pauzou, musí vziať všetky vyhodené karty. Ten, komu sa podarí zbaviť všetkých kariet ako prvému, stáva sa víťazom hry.

NAŠA HRA:

Tomi (5r.) + mamča = prvé tréningové kolo sme hrali s polovičným počtom kariet a učili sme sa, čo kedy treba hlásiť. Obaja sme sa dosť mýlili, a tak i napriek menšiemu počtu kariet, hra trvala celkom dlho - cca 15 min. Druhé kolo bolo s celým balíkom, trvalo tiež cca 15 min., ale v závere už Tomi strácal trpezlivosť. Herná partia bola na neho príliš dlhá. Nuž sme sa prispôsobili tak, že hráme už len s polovicou kariet. Musím ale pripomenúť, že odporúčaný vek je 8+, čiže už len skutočnosť, že Tomi hru zvláda, čo sa pravidiel týka je úspech, a tak menší ústupok v skrátení hracieho času neberiem tragicky.

Mamča + tatík - myslím, že som už spomínala, ako sa môj drahý nerád oboznamuje s pravidlami. Takže ani v prípade DODELIDA nejavil nadšenie, že idem vysvetľovať opäť niečo nové. Našťastie pravidlá sú naozaj stručné a po minúte - dvoch vysvetľovania sme sa pustili do hry. Spočiatku sme boli benevolentnejší a časový limit na hlásenie sme až tak striktne nedodržovali, snažili sme sa predovšetkým o správne zahlásenie karty. Po chvíli sme sa dostali do "švungu" a mastili o sto - šesť. Bez zmilovania. S občasnými hádkami, lebo prehrať nechcel ani jeden z nás. Pretože prehrať v detskej hre môže len amatér. Ani nechcite vedieť, kto bol tým porazeným...

Stručné hodnotenie:

+ pravidlá jednoduché na pochopenie, zložitejšie na realizovanie pod tlakom času

+ hra, ktorá vás doslova pohltí. Je dynamická, emotívna a napínavá

+ šikovné balenie

+ atraktívna pre deti i dospelých

- neodporúčame pre výbušné povahy, riziko konfliktu je príliš veľké :)


© 2018 Mami, hraj sa s nami! Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!