Hráme sa: Déjà vu

18.01.2019

Zdá sa vám to, alebo ste ten obrázok už niekde videli?

Počet hráčov: 2 - 6

Odporúčaný vek: 8 - 99

Herná doba: 15 min.

Túto hru som mala nachystanú ako odmenu na koniec týždňa pre chalanov. Keď ju ale zbadali na mojom stole kolegyne, neodolali a museli sme si hru po práci vyskúšať. Neviem, či to bolo uvoľnením celotýždňového napätia, ale neskutočne sme sa pri hraní nasmiali. Každá sa snažila získať čo najviac premetov a prekrikovali sme sa, ktorá predmet zbadala ako prvá. Ešte šťastie, že kartónové predmety sú vyrobené z naozaj pevného a odolného kartónu, takže hra prešila zaťažkávajúcou skúšku ešte predtým, ako som ju priniesla domov.

Doma zožala rovnaký úspech, ako v práci. Aby sa chalani najskôr dobre oboznámili s predmetmi, upravili sme si pravidlá pre prvé kolo tak, že išlo len o postrehovku - ako prvý sa chopiť predmetu/predmetov zobrazených na karte. Tento variant ich veľmi bavil a teší ma, že zmenou pravidiel je hra hrateľná už od 3 rokov (náš mladší), ale pokojne i skôr. 

Skúšali sme hrať i podľa pravidiel - hráči si musia zapamätať predmety na kartách, ktoré už boli vyložené a ak zbadajú predmet po druhý raz, musia sa chopiť jeho kartónovej kópie. Hra sa hrá na tri kolá, pričom na začiatku každého sa vyradia tri karty s predmetmi. Hráč, ktorý vezme predmet, ktorý ešte nebol zobrazený, je penalizovaný vypadnutím z hry až do konca daného kola. Ak sa vám zdá ľahké sa nezmýliť, musím upozorniť na fakt, že tvorcovia hry si dali dobre záležať na vytvorení dokonalej ilúzie dejavu a viacero predmetov je dizajnovo na prvý pohľad podobných, takže letmá spomienka v mozgu sa ľahko môže nechať upraviť a vy namiesto kladiva spomínate, že ste videli podobne sfarbenú sekeru i keď tomu tak vôbec nie je. 

Tak, ako som očakávala, klasická verzia hry robila mladšiemu problémy, ani nie do pochopenia pravidiel, ale skrátka tú pamäť nemal takú, ako jeho o dva roky starší brat. Na zábave to hre neubralo, výhodou je, že sa pravidlá dajú pekne prispôsobiť veku hráčov. Či už variantom postrehovým opísaným vyššie, alebo zmiernením trestu pri omyle z diskvalifikácie na napr. odpočítanie jedného mínusového bodu za každý omyl.

Stručné hodnotenie:

+ naozaj kvalitné prevedenie komponentov - karty a makety predmetov sú pevné, odolné poškodeniu. Väčšiemu počtu hráčov je prispôsobená veľkosť komponentov tak, že jednak obrázky na kartách sú veľké a výrazné, takže sú dobre viditeľné, rovnako to platí aj u predmetov, sú veľké, len tak ľahko sa nestratia a naozaj dobre sa uchopujú

+ možnosť prispôsobiť hru veku hráčov

+ hra pri ktorej sa veľa nasmejete (najmä ak hrajú dospelí, ktorí sú duchom stále deti)

+ cena hry - ide o jednu z lacnejších hier, ktorej cena sa pohybuje okolo 10-12 €, v závislosti od predajcu

+ praktické balenie vhodné aj na cesty

- ak hráte veľa kôl po sebe, začnú sa vám predmety mýliť sa strácate prehľad, kedy ste vlastne predmet videli...ale je to negatívum? Hre to naopak pridáva na náročnosti, čo vôbec nie je na škodu

EŠTE NIE STE S NAMI NA FACEBOOKU? PRIDAJTE SA K NÁM a majte nové články vždy po ruke:

https://www.facebook.com/groups/269760060358732/

© 2018 Mami, hraj sa s nami! Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!