Hráme sa: CINK! Junior

27.10.2018

Veselá postrehovka pre najmenších.

Nedávno som čítala diskusiu o tom, od akého veku deti začať viesť k hraniu spoločenských hier. Aký je ten správny vek? 

U nášho staršieho to bolo približne v  troch rokoch. Vtedy sme ale siahli po hre, ktorá nebola adekvátna jeho veku a vôbec drobca nezaujala. O mesiac neskôr sa mi dostala do rúk Červená čiapočka od MINDOKu a zistila som, že nie je tak dôležitý vek dieťaťa, ale skôr hra, akú mu predkladáme.

Pri hrách pre najmenších sa riadim tromi základnými pravidlami:

1/ krátka herná doba, resp. možnosť upraviť hernú dobu - ideálna herná doba pre najmenších nesmie presiahnuť 15 minút

2/ lákavý dizajn 

3/ dynamika hry - malé deti potrebujú oveľa viac impulzov, ktoré ich udržia pri hre, preto, čím akčnejšia hra, tým väčšia šanca, že ich bude baviť 

Hra CINK! Junior sa pýši odporúčaním, že je vhodná pre deti od 4 rokov, poďme sa teda pozrieť,  nakoľko sa jej podarí splniť vyššie uvedené pravidlá.


Odporúčaný vek: 4+

Počet hráčov: 2-4

Herná doba: 15 min.

Keďže je môj starší marod, máme s mladším (3,5r.) kľud  na to, vyskúšať CINK! Junior v praxi. 


Hra zaujala drobca už na prvý pohľad farebným obalom, na ktorom boli nakreslené karty s klaunmi a zvonček, ktorý poznáme z hry Speed cups. Otvárame veko krabice a objavujeme hromádku kariet a vedľa nich zvonček. 


Pravidlá hry sú jednoduché. Najskôr umiestnime zvonček do stredu stola. Všetky hracie karty rozdáme medzi hráčov a hra môže začať. Hráči postupne vykladajú pred seba každý do svojej kôpky karty s obrázkom farebného klauna. Akonáhle sa na stole objavia dvaja usmiati klauni rovnakej farby, je treba cinknúť na zvonček. 

Pozor, ale na smutných klaunov. Môžu vás ľahko pomýliť a vzdialiť tak od výhry. Hráč, ktorému sa to podarí ako prvému, môže vziať všetky vyložené karty do svojej kôpky. Takto hra pokračuje, až kým sa neminú všetky karty. Hráč, ktorý všetky karty získa, sa stáva víťazom hry.

AKO HRA OBSTÁLA?

1/ herná doba: výrobcom deklarovaná herná doba zodpovedá realite, u starších hráčov sa môže mierne skrátiť, nakoľko sú schopní reagovať rýchlejšie, ako malé deti.

2/ dizajn: jednoduchý, no vydarený dizajn s rôznofarebnými klaunami drobca zaujal, našťastie s klaunami nemáme problém. Za top doplnok drobec ocenil zvonček, ktorý bol super motiváciou k sústredeniu sa na víťazstvo, aby mohol cinknúť

3/ dynamika: hra je zameraná na postreh a rýchlosť je vlastne hlavným predpokladom k víťazstvu. Čím staršie deti, tým väčší spád hra má.


Stručné hodnotenie:

+ edukatívny charakter hry - učí rozlišovať farby, pozitívne a negatívne emócie

+ trénuje postreh a rýchlosť reagovania 

+ jednoduchý princíp hry pochopiteľný i najmenšími hráčmi pokojne od 2,5 - 3 rokov nevyžadujúci dlhšie vysvetľovanie

+ odmena v podobe cinknutia na zvonček pridáva hre na lákavosti

+ možnosť skrátiť hru odobratím kariet z balíčka

- citeľný rozdiel v šanciach na výhru z pohľadu rozdielneho veku hráčov

Pridajte sa k nám!

https://www.facebook.com/mamihrajsasnami/ 


© 2018 Mami, hraj sa s nami! Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!