Hráme sa: Tajná výprava čarodejů

22.09.2018

Vydajte sa spolu s ďalšími spolužiakmi na cestu tajomným lesom a uniknite duchovi Bludovítovi, ktorý vám je v pätách.


Kúzelníckou školou sa šíri vzrušujúca informácia! Polnočný trh sa bude konať už dnes v noci na čistinke uprostred Temného lesa. Každý túži sa tam aspoň na chvíľku dostať, no má to háčik: študentom je vstup do Temného lesa prísne zakázaný. Ak však chcete získať tie najvzácnejšie ingrediencie do lektvarov či najkvalitnejšie kúzelnícke prútiky, musíte zo školy pod rúškom tmy ubziknúť  pokúsiť sa nebadane dostať na trh a naspať. 


Odporúčaný vek: 6 +

Počet hráčov: 2 - 6

Herná doba: cca 20 min.

V hre Tajná výprava čarodejů hráči predstavujú žiakov čarodejníckej školy unikajúcich z Polnočného trhu pred duchom Budovítom. Ak ich Bludovít chytí, školský trest ich neminie! 

Hráči začínajú hru na políčku Polnočného trhu, Bludovít o pár políčiek za nimi práve vychádza z tajného východu. Pohyb hráčov je ovplynený tým, akú majú pamäť. V Temnom lese je totiž úplná tma a žiaci sú odkázaní na svetlo, ktoré im poskytujú bludičky ukryté v korunách stromov.


V každom kole hráč najskôr hodí troma kockami a podľa obrázkov na nich hľadá rovnakú bludičku. Bludičky sú nakreslené na kruhových žetónoch umiestnených vôkol celej hracej dosky. Každý žetón bludičky je otočený lícom nadol, z rubovej strany sú všetky žetóny rovnako pokryté lístim z koruny stromov. Okrem bludičiek obsahujú kocky i symbol Bludovíta (pri hodení tohto symbol sa Bludovít posúva o políčko vpred) a symbol Lektvaru (umožňuje posun hráča o políčko vpred).  V každom kole sa hráči posunú o toľko vpred, koľko symbolov bludičiek sa im podarilo nájsť. Na nájdenie každého symbolu je len jeden pokus!

Po každom kole sa posúva o políčko i Bludovít. V momente, keď sa Bludovít dostane na políčko, na ktorom sa nachádza figúrka ktoréhokoľvek z hráčov, sú žiaci pristihnutí a hra končí.

Pokiaľ sa však hráčom podarí dostať do kúzelníckej školy skôr, ako ich Bludovít dobehne, stávajú sa spoločne víťazmi hry.


Toľko k pravidlám. Dnes ráno prišla jeseň v plnej paráde. Šero, dážď a vietor. Vytiahli sme preto s Tomáškom a Matejkom Tajnú výpravu čarodejů a dali sa do hry. 

I keď je odporúčaný vek 6+ a moji drobci majú 3 a 5 rokov, skúsili sme si hru zahrať riadne podľa pravidiel a musím skonštatovať, že ani jeden nemal problém s pochopením pravidiel. Dokonca nás občas náš najmladší prekvapil, keď si pamätal polohu niektorej bludičky, ktorú sme si ani my starší nepamätali. Preto treba brať vekové odporúčanie naozaj len orientačne. Sami dobre viete, na čo vaše deti majú a na čo nie. 


Herná doba cca 20 minút tiež hrá v prospech menších hráčov, u ktorých je najväčší problém vydržať dohrať hru až do konca. Oceňujeme, že hra je kooperatívna, teda sa vyhneme plaču, že jeden zo súrodencov porazil druhého. Hra učí deti spolupracovať pri dosiahnovaní spoločného cieľa, ak keď v tomto prípade je to šibalstvo v podobe tajného zakázaného výletu. Kooperatívny charakter hry umocňuje pravidlo, že si hráči môžu pri hľadaní bludičiek pomáhať - radiť. 

Obtiažnosť hry možno prispôsobiť veku hráčov zľahčením - pridaním žetónov lektvaru či očarovania kociek, ktoré možno použiť, ak máte Bludovíta na chrbtom či sťažením - vylúčením možnosti pomáhať si navzájom pri hľadaní bludičiek.


Hru Tajná výprava čarodejů môžeme len odporučiť. Trénuje pamäť, koncentrovanie na dosiahnutie cieľa a samozrejme trpezlivosť. Podporuje tímového ducha a radosť zo spoločne dosiahnutého cieľa. Určite sa nestratí v rodinách s predškolákmi, ale i u väčších detí. Možno napokon zistíte, že ste na tom s pamäťou horšie, ako vaši drobci.  


Ešte tip na záver:  Ak máte starých rodičov a záleží vám na ich duševnom zdraví, nechajte ich hru sem- tam zahrať s vnúčatkami. Hranie spoločenských hier vraj znižuje riziko stareckej demencie a Alzheimra.


Stručné hodnotenie:

+ prijateľná herná doba

+ nenáročné pravidlá

+ kvalitné prevedenie herných komponentov

+ osloví všetky vekové kategórie

- nadobúdacia cena mierne presahuje 20 € (vzhľadom na kvalitné komponenty a kategóriu, do ktorej hra spadá, je to však adekvátna cena)

Pridajte sa k nám na facebooku a sledujte všetky naše recenzie a novinky zo sveta spoločenských hier https://www.facebook.com/mamihrajsasnami/
 

 .

© 2018 Mami, hraj sa s nami! Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!